זכויות עובדים

תעסוקה וזכויות עובדים

פיצויי פיטורין

העובד זכאי לפיצויי פיטורים מהמעסיק, אם המעסיק פיטר את העובד לאחר שנה של עבודה. למרות זאת, אם פיטרו את העובד קצת לפני סיום שנת עבודתו, ניתן לחשב את תשלום הפיצויים.

המעסיק חייב להפריש 6% משכרו של העובד לקרן פיצויים. בנוסף לשחרור כספים אלו לטובת העובד בעת הפיטורים, המעסיק חייב להשלים את סכום הפיצויים, כך שהעובד יקבל סכום השווה למספר שנות עבודתו כפול שכרו הבסיסי החודשי.

  שכר מינימום

  שכר מינימום בישראל עומד היום על 29.12 ₪ לשעה או 5,300 ₪ לחודש. שכר מינימום לבני נוער יכול להיות נמוך יותר. מחשבים שכר מינימום לבני נוער כיחס גילם, ככל שהגיל נמוך יותר מ-18 כך שכר מינימום יכול להיות נמוך יותר.

  מטרת דו"ח הפרשי שכר לעובד

  המטרה של הדו"ח היא לא רק לדעת בצורה מדויקת את סכום הפרשי השכר הכולל מהמעסיק לעובד, אלה נועד גם ללוות את העובד לכל אורך הדרך, כתעודת זהות חשבונאית, עד לקבלת החזר כספי מלא על הפרשי השכר שחושבו. הדו"ח משמש את העובד בכל קשר מול המעסיק ומהווה חישוב מקצועי ואמין לצורך מימוש זכויות העובד.

  דמי הבראה

  • לאחר השלמת שנת עבודה מלאה זכאים העובדים לתשלום דמי הבראה. שווי יום הבראה הינו 378 ₪ למי שעובד במגזר הפרטי ו-426 ₪ למי שעובד במגזר ציבורי.
  • ימי זכאות לדמי הבראה תלויים בענף העבודה ובותק של העובד.
  • דמי הבראה מחושבים ביחס לשעות העבודה שעבד העובד בשנה.

  טופס 161

  זהו טופס למס הכנסה " הודעת מעביד על פרישה מעבודה של עובד". את הטופס חשוב למלא נכון בכדי ליהנות מפטור למס הכנסה על פיצויי פיטורין.  כאשר השכר החודשי של העובד היה נמוך מ-12,230 ₪ לחודש, פיצויי פיטורין יהיו פטורים ממס.

  תלוש שכר

  • המעסיק חייב לספק לעובד תלוש שכר עד ה-15 לכל חודש עבור חודש קודם.
  • תלוש שכר מכיל מידע רב ומאפשר לעובד לפקח על תשלומי זכויות עובד מהמעסיק.
  • את תלושי השכר יש לשמור במשך שבע שנים לפחות.

  שעות נוספות

  העובדים זכאים לתוספת תשלום עבור עבודתם בשעות נוספות. כאשר עובדים חמישה ימים בשבוע, הם זכאים לתוספת של 25% משכר הבסיס עבור שעתיים הראשונות לאחר שמונה וחצי שעות עבודה, ול-50% משכר הבסיס עבור כל שעת עבודה מעבר לעשר וחצי שעות עבודה. כאשר עובדים שישה ימים בשבוע, הם זכאים לתוספת של 25% משכר הבסיס עבור שעתיים הראשונות לאחר שמונה שעות עבודה, ול-50% משכר הבסיס עבור כל שעת עבודה מעבר לעשר שעות עבודה.

  ימי חופש לעובד

  לאחר שלושה חודשים של עבודה, העובדים זכאים לימי חופשה בתשלום מהמעסיק. ימי החופשה נקבעים לפי ותק העובד. היחס לזכאות לימי חופשה מחושב ביחס לימי העבודה של העובד במהלך השנה. בשנה הראשונה לעבודה, מגיע לעובד 12 ימי חופשה אם הוא עובד חמישה ימים בשבוע, ו-14 ימי חופשה אם הוא עובד שישה ימים בשבוע.

  הפרשות לקרן פנסיה

  המעסיק חייב להפריש 6.5% משכר הבסיס לקרן פנסיה של העובד לאחר שלושה חודשי עבודה, וזאת גם באופן רטרואקטיבי, אם לעובד היתה קרן פנסיה פעילה לפני תחילת עבודתו אצל המעסיק. אם לא היתה לעובד קרן פנסיה פעילה, המעסיק חייב להתחיל להפריש 6.5% לקרן פנסיה של העובד לאחר שישה חודשי עבודה.

  שעות שבת

  העובדים זכאים לתוספת של 50% לכל שעת עבודה בשבת. אם לעובד לא הייתה מנוחה רצופה של 36 שעות בשבת, אזי שעות העבודה שבוצעו ממוצאי שבת ועד לבוקר יום ראשון, יחשבו כעבודה בשעות שבת.

  דמי חגים

  העובדים זכאים לתשלום יום מלא עבור תשעה ימי חג בשנה. ימי החג הם: שני ימי ראש השנה, שני ימי סוכות, יום כיפורים, יום העצמאות, שני ימי פסח ויום שבועות. אם העובדים מדת אחרת, הם יהיו זכאים לתשעה ימי חג בהתאם לדתם.

  שכר עבודה בלילה

  עובדים אשר עובדים לפחות שעתיים בין השעות 22:00 ל-6:00 בבוקר זכאים לתוספת תשלום שעות נוספות החל מהשעה השביעית

  זכויות עובדי שמירה וניקיון

  לעובדי שמירה וניקיון יש זכויות נוספות העולות על הזכויות הכלליות של העובדים בישראל. זכויות נוספות לעובדי שמירה וניקיון כגון הפרשה מוגדלת לקרן פנסיה ולקרן פיצויים, הפרשה לקרן השתלמות וזכויות נוספות.

  משוב מלקוחותינו

   אני עובד בקביעות עם רו"ח קושנר וצוות המשרד הנפלא שלו.

   המקצועיות, הנגישות והאדיבות של קושנר יוצאי דופן! אני ממליץ לכל מעסיק הזקוק לשירותי ראיית חשבון, חוות דעת למשרד העבודה או הכנת חישובים ביטחוניים, לשתף פעולה עם המשרד. תודה על הכל.

   ofeklaw.com

   פניתי למשרדו של קושנר עם בעיה דחופה עם משרד העבודה, שחייב אותי לספק אישורים.

   קיבלתי מענה מהיר, מקצועי ואדיב מצוות המשרד והתרשמתי שאכן מדובר בקבוצת אנשי מקצוע שעושים כל שביכולתם כדי להיפטר מלשכת העבודה.

   מנכ"ל

   משרד העבודה היה אצלי בבית וערך חקירה ולאחריה הוצא קנס גבוה. בעזרתו האדיבה והמהירה של צוות המשרד, שילמתי רק קנס קטן!

   קבלן בניין

   משרד העבודה היה אצלי בבית וערך חקירה ולאחריה הוצא קנס גבוה. בעזרתו האדיבה והמהירה של צוות המשרד, שילמתי רק קנס קטן!

   123