זכויות עובדים

שרותים במשרד
עקבו אחרינו
צור קשר

  מידע שעשוי לעניין אותך

  תעסוקה וזכויות עובדים

  פיצויי פיטורין

  העובד זכאי לקבל פיצויי פיטורין מהמעסיק, במידה והמעסיק פיטר את העובד לאחר שנה של עבודה. למרות זאת במידה ופיטרו את העובד קצת לפני שסיים את שנת עבודתו, ניתן לחשב תשלום פיצויי פיטורין.

  המעסיק חייב להפריש 6% משכרו של העובד לקרן פיצויים. בנוסף לשחרור כספים אלו לטובת העובד בעת פיטורין, המעסיק חייב להשלים את סכום פיצויי הפיטורין, כך שהעובד יקבל סכום כסף השווה למספר שנות עבודה כפול שכר בסיס חודשי של העובד.

  שכר מינימום

  שכר מינימום בישראל עומד היום על 29.12 ₪ לשעה או 5,300 ₪ לחודש.

  שכר מינימום לבני נוער יכול להיות נמוך יותר. מחשבים שכר מינימום לבני נוער כיחס גילם, ככל שהגיל נמוך יותר מ-18 כך שכר מינימום יכול להיות נמוך יותר.

  דמי הבראה

  לאחר השלמת שנת עבודה מלאה זכאים העובדים לתשלום דמי הבראה. שווי יום הבראה הינו 378 ₪ למי שעובד במגזר הפרטי ו-426 ₪ למי שעובד במגזר ציבורי.

  ימי זכאות לדמי הבראה תלויים בענף העבודה ובותק של העובד.

  דמי הבראה מחושבים ביחס לשעות העבודה שעבד העובד בשנה.

  טופס 161

  זהו טופס למס הכנסה " הודעת מעביד על פרישה מעבודה של עובד". את הטופס חשוב למלא נכון בכדי ליהנות מפטור למס הכנסה על פיצויי פיטורין.  כאשר השכר החודשי של העובד היה נמוך מ-12,230 ₪ לחודש, פיצויי פיטורין יהיו פטורים ממס.

  תלוש שכר

  המעסיק חייב לספק לעובד תלוש שכר עד ה-15 לכל חודש עבור חודש קודם.

  תלוש שכר מכיל מידע רב ומאפשר לעובד לפקח על תשלומי זכויות עובד מהמעסיק.

  את תלושי השכר יש לשמור במשך שבע שנים לפחות.

  שעות נוספות

  העובדים זכאים לתוספת תשלום עבור עבודתם בשעות נוספות. כאשר עובדים 5 ימים בשבוע זכאים לתוספת של 25% משכר הבסיס עבור שעתיים ראשונות לאחר 8.5 שעות עבודה, ו-50% משכר הבסיס עבור כל שעת עבודה מעבר ל-10.5 שעות עבודה. כאשר עובדים 6 ימים בשבוע זכאים לתוספת של 25% משכר הבסיס עבור שעתיים ראשונות לאחר 8 שעות עבודה, ו-50% משכר הבסיס עבור כל שעת עבודה מעבר ל-10 שעות עבודה.

  ימי חופש לעובד

  לאחר 3 חודשי עבודה העובדים זכאים לימי חופשה בתשלום מהמעסיק. ימי החופשה תלויים בותק של העובד. יחס זכאות לימי חופשה מחושבים ביחס לימי עבודה של העובד בשנה . בשנה ראשונה לעבודה מגיע לעובד 12 ימי חופשה במידה והינו עובד 5 ימים בשבוע ו-14 ימי חופשה במידה והינו עובד 6 ימים בשבוע.

  הפרשות לקרן פנסיה

  המעסיק חייב להפריש 6.5% משכר הבסיס לקרן פנסיה של העובד לאחר 3 חודשי עבודה גם רטרואקטיבי במידה והייתה לעובד קרן פנסיה פעילה לפני תחילת עבודה אצל המעסיק. במידה ולא הייתה לעובד קרן פנסיה פעילה, המעסיק חייב להתחיל להפריש 6.5% לקרן פנסיה של העובד לאחר 6 חודשי עבודה אצל המעסיק.

  שעות שבת

  העובדים זכאים לתוספת נוספת של 50% לכל שעת עבודה בשבת. במידה ולא הייתה לעובד מנוחה רצופה של 36 שעות בשבת, גם שעות עבודה שעבד במוצאי שבת עד לבוקר יום ראשון, יחשבו כעבודה בשעות שבת.

  דמי חגים

  העובדים זכאים לתשלום יום מלא עבור 9 ימי חג בשנה. ימי החג הם 2 ימי ראש השנה, 2 ימי סוכות, יום כיפורים, יום העצמאות, 2 ימי פסח, יום שבועות. במידה העובדים מדת אחרת יהיו זכאים ל-9 ימי חג בהתאם לדתם.

  שכר עבודה בלילה

  עובדים אשר עובדים לפחות שעתיים בין השעות 22:00 ל-6:00 בבוקר זכאים לתוספת תשלום שעות נוספות החל מהשעה השביעית.

  זכויות עובדי שמירה וניקיון

  לעובדי שמירה וניקיון יש זכויות נוספות העולות על הזכויות הכלליות של העובדים בישראל. זכויות נוספות לעובדי שמירה וניקיון כגון הפרשה מוגדלת לקרן פנסיה ולקרן פיצויים, הפרשה לקרן השתלמות וזכויות נוספות.

  кнопка вверх
  צרו איתנו קשר